قیمت پروتز پا زیر زانو و بالای زانو خرید و فروش

folder_openبلاگ
commentبدون دیدگاه
قیمت پروتز پا و قطعات آن

قیمت انواع پروتز پا

قیمت پروتز پا که مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در قیمت انواع پروتز پا، نوع قطعاتی است که برای پروتز انتخاب می‌شود. طبعا قیمت پروتز زیر زانو باقیمت پروتز بالای زانو به علت تفاوت قطعات و همچنین نوع ساخت متفاوت است؛ پس عامل تأثیرگذار دیگر در تعیین قیمت پروتز پا، سطح قطع عضو است.

در این مقاله قصد داریم به تفکیک قسمت‌های مختلف، قیمت یک پروتز اندام تحتانی را تعیین کنیم.

قیمت انواع پروتز پا

قیمت قسمت های مختلف پروتز اندام تحتانی:

 • سوکت مصنوعی
 • انواع پنجه ی پروتز پا زیر زانو مصنوعی
 • انواع اتصالات پروتز پا مصنوعی
 • قیمت انواع مفصل زانو پروتزی
 • مفصل الکترونیکی(هوشمند)
 • قیمت مفصل گردان پا مصنوعی
 • قیمت لاینر سیلین و قفل در پروتز پا مصنوعی

قیمت سوکت مصنوعی:

اولین قسمت، سوکت است که برای همه سطوح قطع عضو بالاتر از مچ لازم است(البته به شرطی که از نوع ایمپلنت استفاده‌نشده باشد).

 قیمت سوکت برای هر یک از سطوح قطع عضو سالانه توسط انجمن محترم ارتز و پروتز تعیین می‌شود، بنابراین مبلغی ثابت است و از تمام کلینیک‌های سراسر کشور قابل‌استعلام می‌باشد.

نکته مهمی که در هنگام دریافت سوکت باید مدنظر داشته باشید متریال ساخت آن است. رزین لمینه بهترین ماده ایست که می‌توان از آن برای ساخت سوکت استفاده کرد.

ویژگی منحصربه‌فرد لمینه، میزان انعطاف‌پذیری آن است

به‌طورکلی اگر شکافی گسترده با جسم تیز در سوکت ایجاد نشود شکستن یا ترک خوردن سوکت امری محال است.

خود لمینه نیز ازنظر درصد انعطاف‌پذیری انواع مختلفی دارد که متناسب با تشخیص پروتزیست از درجات مختلف ترکیبی آن می‌توان استفاده کرد. 

پلی‌استرو PVC مواد دیگری هستند که می‌توان برای ساخت سوکت از آن‌ها استفاده کرد، این مواد گاها مزیت‌های ازجمله کاهش جزئی هزینه ساخت رادارند، اما به علت ساختار شکننده سوکت حاصل از آن‌ها، اکثر کلینیک‌های تخصصی پروتز ازاین‌دست متریال استفاده نمی‌کنند.

طرح دار بودن سوکت عموماً در تعیین قیمت نهایی آن بی‌تأثیر است و یا در مواردی خاص مثل طرح کربنی که نیاز به استفاده از جوراب کربنی دارد، تأثیر جزئی دارد.

قیمت انواع پنجه ی پروتز پا زیر زانو مصنوعی

پنجه قطعه مشترک در تمام سطوح قطع عضو بالاتر از مچ است.

رایج ترین پنجه ها عبارت اند از:

 • پنجه پیروگف
 • ثابت(ساچ)
 • تک محوره(سینگل)
 • پنجه ی کربنی

رایج ترین نوع پنجه های پروتزی هستند.

پنجه های پیروگف

پنجه های پیروگف هزینه بسیار پایینی دارند اما تنها برای قطع عضو های روی سطح مچ و انواعی مثل پیروگف و برخی پروتز های مکمل قابل استفاده است.

در مقایسه سه نوع باقی مانده به‌طورکلی و در مقایسه برند های هم رده، پنجه ثابت کمترین قیمت و پنجه کربنی بیشترین قیمت را داراست؛ بالطبع پنجه های تک محوره در رنجی بین این دو قرار دارند (پنجه ثابت<پنجه تک محوره<پنجه کربنی).

پنجه ثابت به صورت یک ساختار یکپارچه در پروتز پا عرضه می‌شود که متناسب با نوع اتصال به سوکت، قطعه ای روی آن اتصال می‌یابد. با این حال قطعه اتصالی تاثیر چندانی در هزینه ی نهایی پنجه ندارد.

پنجه ی پیروگف

پنجه های تک محوره یا سینگل از دو جزء تشکیل شده

 1. پنجه
 2. مفصل درونی (درونی پنجه)

تشکیل شده. پنجه متناسب با برند سازنده قیمت متفاوتی دارد.

در مورد درونی پنجه، علاوه بر برند سازنده متریال مورد استفاده در آن در ارزش نهایی پنجه موثر است. درونی جنس تیتان به علت وزن سبکی که دارد هزینه بیشتری نیاز دارد و درونی جنس فولاد به علت وزن سنگین هزینه پایین تری مورد نیاز است .

پنجه ی سینگل

قیمت پنجه کربنی

پنجه های کربنی پروتز پا نیز بصورت ساختار یکپارچه ارائه می‌شود و عامل تاثیر گذار دربهای آنها برند سازنده است.برند هایی مثل اتوبوک، اوسر و…  دارای قدمت نسبتا زیادی در تولید انواع پنجه هستند و بنابراین بهای بالاترو کیفیت بهتری را نسبت به سایر رقبا دارند.

پنجه های هوشمند نیز در چند ساله اخیر توسط چند برند به بازار عرضه شده‌اند اما به علت قیمت بالا و عدم دسترسی در ایران چندان مورد استفاده قرار نگرفته‌اند.

پنجه ی کربنی

قیمت انواع اتصالات پروتز پا مصنوعی:

نمی‌توان نسخه کلی برای اتصالات(لوله، کلمپ، اداپتور گلویی و…) پیچید چون با شرایط تعیین میکنیم. اما همانند درونی پنجه جنس سبک تر قیمت بالاتر و جنس سنگین تر قیمت پایین تری دارد.

اتصالات در پروتز پا

قیمت انواع مفصل زانو پروتزی:

مفصل پروتز زانو در پروتز پا برای انواع قطع عضو روی زانو و بالاتر بکار برده می‌شود. هرچند بازار داخلی در زمینه تنوع مفاصل پروتزی چندان گسترده نیست اما بازار جهانی دنیایی از تنوع را در همه زمینه ها در اختیار مصرف کننده‌گان قرار می‌دهد.

به‌طورکلی می‌توان مفاصل زانو پروتزی را به سه دسته تقسیم کرد:

 1. مفصل مکانیکی
 2. مفصل پمپی(هیدرولیک و پنوماتیک)
 3. مفاصل هوشمند و هیبریدی

مفصل زانو

به‌طورکلی سه عامل در تعیین قیمت مفاصل پروتزی تاثر گذار است؛ برند سازنده، جنس ساخت(علی الخصوص در نوع مکانیکی) و میزان شباهت حرکت حاصل از مفصل به حرکات مفصل زانو.

مفاصل مکانیکی ساختار ساده‌تر وقدیمی‌تری دارند و عمدتا دوام بیشتری هم دارند. قیمت این مفاصل پایین تر از سایر انواع است. همانند سایر ساختار های مکانیکی مفاصل جنس تیتان قیمت بالاتر و مفاصل با جنس سنگین تر قیمت پایین تری دارند.

مفاصل پمپی محبوب ترین مفاصل مورد استفاده پروتز پا در حال حاضر در دنیا هستند.

این مفاصل هرچند قیمت قابل توجهی دارند اما لذت یک الگوی راه رفتن با نزدیک ترین حالت به الگوی حرکت زانو را به استفاده کننده می‌دهند. سری های بسیار متنوعی از این مفاصل در کشورمان وجود دارد اما محبوب ترین آنها مربوط به کمپانی اتوبوک از سری های  3r60 و3r80است.

در سری مقالات آتی به معرفی معروف ترین مفاصل پمپی دنیا خواهیم پرداخت. نکته قابل توجه در مورد این مفاصل بازار دسته دوم آنهاست. (برای استعلام موجودی و اطلاع از قیمت انواع صفر و دست دوم مفاصل پمپی کلیک کنید.)

قیمت مفصل الکترونیکی(هوشمند):

مفاصل الکترونیکی که در پروتز پا به تولید رسید هرچند در ابتدا سیر عظیمی از توجهات را به خود معطوف ساخت، اما؛ به علت مشکلات عدیده جای خود را به مفاصل هیبریدی و هوشمند داد.

این مفاصل هرچند در بازار یافت می‌شوند اما قیمت بسیار بالایی دارند و به نوعی امکانات لوکسی مثل :

 • تنظیم سرعت بصورت هوشمند
 • تطابق با شیب سطح

را در اختیار استفاده کننده قرار می‌دهد.

باید دقت داشته باشید که بخشی از انتخاب نوع مفصل در اختیار مددجو نیست و متناسب با تشخیص درمانگر ممکن است استفاده برخی مدل ها برای مدد جو توصیه نشود.

مفصل الکترونیکی

قیمت مفصل گردان پا مصنوعی

مفصل گردان نیز از دیگر قطعات پروتز پا است که برای قطع عضو های بالای زانو استفاده می‌شود، این قطعه هرچند ضروری نیست اما شرایطی مثل امکان چهارزانو نشستن را برای مددجو فراهم می‌کند.تنوع این دست مفاصل بسیار محدود است اما نکته قابل توجه درباره آنها عمر طولانی گاها تا 10 سال است.

مفصل گردان

قیمت لاینر سیلیکونی و قفل در پروتز پا مصنوعی:

لاینر ها به همراه مجموعه قفل و پین از گونه های رایج جایگزین شده به جای سوکت نرم در پروتزهای زیر زانو است.

جنس لاینر ها سیلیکونی است که متناسب با برند سازنده قیمت متفاوتی دارد در موارد بالای زانو نیز سیلین با مجموعه ساکشن سوکت مورد استفاده قرار می‌گیرد که این نوع نیز متناسب با برند سازنده قیمت متفاوتی دارد.

در پایان:

قیمت پروتز پا یر زانو یا قیمت پروتز زانو و… را مواد استفاده شده در ان تعیین میکند و برای در یافت هزینه ی هر یک از پروتز ها می توانید با شماره موجود در فوتر یا شماره ی قرار گرفته در مقاله تماس گرفته تا مشاوران ما قیمت هر قطعه و هزینه ی هر پروتز پا را به شما بازگو کنند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید