پروت پا زیز زانو

پروتز پا و پروتز زیر زانو به صورت تخصصی

همه چیز درباره ی پروتز پا زیر زانو:

توضیحات قبل مقاله ی پروتز پا :از دست دادن قسمتی از  زیر زانو از ناگوارترین اتفاقاتی است که میتواند برای فرد رخ دهد.این معضل از رایج ترین وقایعی است که شوربختانه در اثر بیماری و یا تصادف و…اتفاق می افتد .زمانی که اندام باقیمانده پا هنوز قادر به تحمل وزن زیادی نیست،ایجاد وزن و فشار بیشتر بر روی پای سالم امر عادی محسوب می شود.بهتر است هر چه سریع تر به فکر  حفظ سلامت و بهبود عملکرد سایر اندام های تان  باشید و تحمل این وزن و درد را هوشمندانه تر  کم کنید.اگر گروه ما و یا گروه پزشکی تان تجویز کرد که از پروتز پا زیر ز

انو استفاده کنید اما از این روش ها اطلاعاتی ندارید،در پایان این مقاله با پیداکردن اطلاعات و راه چاره مناسب  حس بهتری به دست خواهید آورد.

تمرینات درمانی مقدماتی بعد ازجراحی:

 • تمرینات درمانی مقدماتی بعد از جراحی چیست؟
 • همه چیز دربار هی پروتز پا زیر زانو
 • چرا باید در اولین زمان ممکن پروتز پا را دریافت کنیم؟
 • فرایند دریافت پروتز پا زیر زانو در کلینیک ارتز و پروتز

خوب بریم سراغ مقالمون😍

با ما در ارتباط باشید تا بتوانیم با کمک همدیگر بهترین راه را برای حفظ سلامتی و مراقبت از پای اسیب دیده تان پیدا کنیم.لطفا نفس عمیق بکشید یه لبختد بندی و یه 8 دقیقه وقتتونو برای دونستن این موضوع صرف کنید

اول از همه اگر قطع عضوتان از ناحیه زیر زانو اتفاق افتاده، اصلا احساس تنهایی نکنید. ورودتون رو به باشگاه رایج ترین نوع قطع عضو رو تبریک می‌گیم. هرچند نمی‌شود پاسخ ثابتی برای این سوال که “کی بهترین زمان برای دریافت پروتز پا است” داد؛ اما، بطور کلی بعد از التیام زخم ها و بهبود نسبی شرایط استامپ (عضو باقی مانده) بهتر است هرچه زودتر اقدام به دریافت پروتز پاکنید. عواملی مثل علت قطع عضو، شرایط جراحی، برخی شاخصه های فیزیکال فردی و… در این زمینه موثر هستند.

این سوالی بود که خیلیا میپرسن کی پا بسازم پیرمون کردید جواب بدید دیه بیا جواب دادیم!!!!!

پروتز پا-پای مصنوعی-

مراحل قبل از دریافت پروتز پا

 • کنترل ادم (ورم) و بهبود زخم ها از مواردی است که باید حتما مدنظر داشته باشید.
 • حفظ شرایط مناسب برا عضلات باقی مانده (یا به عبارتی باقی مانده عضلات) از دیگر موارد کلیدی است که به بهبود سازگاری شما با پروتز بسیار کمک می‌کند.

اینکه چه فعالیت هایی باید برای دستیابی به این شرایط انجام داد مقاله ی اقدامات لازم بعد از قطع عضو را بخوانید.

چرا باید در اولین زمان ممکن پروتز پا را دریافت کرد؟

با وجود همه ملاحضات قبل از دریافت پروتز پا، رسیدن به شرایط ایده آل، با خود پروتز محقق می‌شود. برای مثال هرچقدر با مواردی مثل بانداژ میزان ادم کاهش پیدا کند، باز هم با استفاده از پروتز اندام لاغر تر شده و ادم کاهش می‌یابد.

در مورد ادم مقایسه محیط مشابه در دوطرف(به شرطی که قطع عضو دوطرفه نباشد) می‌تواند زمان مناسب برای دریافت پروتز را تعیین کند. میزان تفاوت عمدتا با توجه به شرایط فیزیکال بیمار توسط پروتزیست تعیین می‌شود

اما، بطور کلی اختلاف 1 تا 2 سانتی متری را می‌تواند شرایط مناسب برای دریافت پروتز پا در نظر گرفت.در مورد شرایط مناسب عضلات در اندام قطع شده هم، علاوه بر پلن های فیزیوتراپی، کاردرمانی، تمرین درمانی و… استفاده هرچه سریع تر از پروتز پا به حفظ قدرت و هماهنگی عضلات کمک شایانی می‌کند. اما مهم تر آن تاثیری است که تحرک مجدد به وسیله پروتز، بر عضلات اندام مقابل و همچنین عضلات ستون فقرات می‌گذارد.

کیف میکنید چه چیزایی دارم براتون میزارم😆

با استفاده از پروتز، تقسیم وزن تا حدود زیادی مشابه حالت نرمال بین دو اندام صورت می‌گیرد و همین مساله باعث کاهش آسیب محتمل به عضلات اندام مقابل و همچنین ستون فقرات می‌شود. این فرایند همچنین در حفظ سلامت ساختار های استخوانی و مفصلی علی‌الخصوص در اندام مقابل بسیار موثر است.

دریافت پروتز و شروع مجدد فعالیت های حرکتی به علت استقلالی که به فرد باز می‌گرداند می‌تواند از نظر روانی بار مثبتی برای فرد قطع عضو داشته با

شد.انشالله همیشه پر امید باشید❤️

وقت رو هدر ندهید:

دقت کنید که تعویق دریافت پروتز پا کار غلطی است؛ اما دریافت پروتز (به شکلی که اکنون در ایران ارائه می‌شود) پیش از زمان مناسب، کاری است به مراتب غلط تر. بهتر است در زمینه زمان مناسب برای دریافت پروتز پا در اولین زمان ممکن با یک متخصص پروتزیست در کلینیک های ارتز و پروتز(ارتوپدی فنی) مشورت کنید.

خوب تو این قسمت میخوام تمام مراحل کاشت داشت برداشت پروتز رو یادتون بدم اینجاشو خیلی دوس دارم💕

فرایند دریافت پروتز پا در کلینیک های ارتز و پروتز!

 1. قالبگیری به شیوه رایج با استفاده از باند گچی سخت انجام می‌شود.
 2. در مرحله بعدی قالب به وسیله گچ پر می‌شود و بدین صورت یک نمونه گچی از پای فرد قطع عضو ایجاد می‌شود.
 3. مواد ریزی مرحله بعدی در فرایند ساخت سوکت است. در این مرحله در صورت لزوم قطعاتی برای اتصال سایر قسمت های پروتز پا در سوکت تعبیه می‌شود.
 4. بعد از آماده شدن سوکت، مونتاژ قطعات متناسب با انتخاب مددجو و همچنین تشخیص پروتزیست صورت می‌گیرد.
 5. بعد از مراجعه بیمار تنظیم نهایی قطعات روی پای مددجو و در حین حرکت صورت می‌گیرد.
 6. در این مرحله مددجو آموزش های لازم برای استفاده از پروتز را نظیر چگونگی عبور از راه پله، سازگاری با سطح شیب دار و… دریافت می‌کند.

بعد از چند جلسه تمرین و نهایی شدن پروتز پا مراحل زیبایی روی پروتز اعمال می‌شود و این عملا آخرین مرحله در دریافت یک پروتز زیر زانو است.

 

توضیحات قالبگیری:

قالبگیری(اگر استامپ (باقی مانده عضو) در شرایط مناسب باشد):در حین قالبگیری نقاط حساس و کلیدی علامت گذاری می‌شود تا در مراحل بعدی ملاحضات لازم اعمال شود. شیوه های جدیدی برای انجام قالبگیری مثل استفاده از اسکنر های سه بعدی وجود دارد. البته این روش ها عموما برای کیس های عادی استفاده می‌شود و محدودیت هایی دارد. مزیت استفاده از اسکنر ها عدم اصلاح دستی و تاحدودی کاهش زمان اصلاح قالب برای پروتزیست است

توضیحات مرحله ی پر کردن گچ:

پروتزیست با توجه به اندازه گیری ها و نقاط کلیدی که در حین قالب گیری مشخص کرده تغییراتی را روی قالب گچی اعمال می‌کند.گاها از روی قالب گچی به وسیله باند گچی یک قالب دیگر با لایه های بیشتر گرفته می‌شود. در واقع این قالب نمونه گچی سوکت نهایی فرد است که قرار است ساخته شود. این سوکت گچی را بیمار به کمک جک قالبگیری پرو می‌کند. در پرو قالب گچی می‌توان مشکلات احتمالی را پیش بینی و از وقوع آنها پیشگیری کرد. اما نکته جالب توجه اینجاست که در مورد کیس های زیر زانو به علت فرم ساده و رایج تر بودن عموما از این مرحله برای کاهش هزینه های بیمار صرف نظر می‌شود.

توضیحات مرحله تعبیه ی سوکت:

مواد ریزی مرحله بعدی در فرایند ساخت سوکت است. در این مرحله در صورت لزوم قطعاتی برای اتصال سایر قسمت های پروتز پا در سوکت تعبیه می‌شود.

توضیحات مرحله ی مونتاژ قطعات:

تنظیم اولیه قطعات به وسیله لیزر های شاقولی و بر اساس شاخصه های کلی انجام می‌شود. بعد از مراجعه بیمار تنظیم نهایی قطعات روی پای مددجو و در حین حرکت صورت می‌گیرد.

خداییش لذت بردید، با توضیح گفتم براتون گنگ نباشه ❤️
 • مچ پا: به طور معمول، مفصل مچ پا از آلومینیوم و فیبر کربن ساخته شده است که به آن قدرت و انعطاف فراوانی می دهد. شما نباید با مچ پا که وزن خود را تحمل می کند، مشکلی داشته باشید. پیچ‌هایی که در مچ پا قرار می‌گیرند به شما این امکان را می‌دهند که زاویه آن را تغییر دهید، بنابراین می‌توانید فعالیت‌های متعددی را انجام دهید.
 • پا: پا انواع مختلفی دارد، برخی شبیه به پای واقعی و برخی دیگر مانند قلاب هستند. گزینه دوم برای دویدن بهترین است. شما می توانید یک پا در اندازه کفش خود داشته باشید، که تضمین می کند که می تواند وزن شما را چه در حالت ایستاده و چه در حال حرکت، تحمل کند.
 • ساق پا: ساخته شده از فیبر کربن و پلاستیک، پا باید به بدن شما قالب بزند. شما از آستری استفاده می کنید که پای شما را در آغوش می گیرد و در پایین آستر یک پیچ است که به پروتز پامتصل می شود. پیچ پا را ایمن نگه می دارد.

  پروتز پا-پای مصنوعی-

لاینر یا سافت سوکت فومی در پروتز پا؟

علاوه بر سوکت سخت یک ساختار نرم و منعطف در زیر آن استفاده می‌شود. این ساختار نرم می‌تواند از جنس پلی فوم باشد و یا بصورت جوراب های ژلی (لاینر) تعبیه شود. نوع فومی آزادی عمل بیشتری را برای تغییرات به پروتزیست می‌دهد و همچنین قیمت پایین تری برای مراجع دارد.

در مقابل جوراب های ژلی امکان تطابق کمتری در صورت لاغر تر شدن اندام دارند اما مزیت هایی از جمله؛ کاهش سریع تر ادم، افزایش حس عمقی، وجود سیستم تعلیق قفل دار و… را داراست. هرچند جوراب های ژلی نوع به روز تری از پروتز را در اختیار مراجع قرار می‌دهد اما به علت هزینه بالاتر، حداقل برای پروتز اول که کاهش حجم اندام خیلی سریع انجام می‌شود، از آنها استفاده نمی‌شود و پروتز فومی جایگزین می‌شود. در صورتی که تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر در مورد قطعات پروتز پا زیر زانو دارید کلیک کنید.

اون مقاله رو هم بخونید راجب قطعات هم اطلاعاتتون بالا میره حس میکنید خودتون پروتز پا کارید😉

باید چه انتظاراتی از پروتز پا داشت؟

 1. انتقال وزن اولین شاخصه ایست که در پروتز پا باید مد نظر داشت
 2. تعلیق دومین انتظاری است که باید از پروتز پا داشت
 3. متناسب با نوع پنجه انتظار حرکتی که ار پروتز پا می‌توان داشت متفاوت است این موضوع را در مقاله دیگر برسی کردیم که در صورت علاقه می‌توانید آن را از اینجا  مطالعه کنید.
توضیحات انتقال وزن اولین شاخصه ایست که در پروتز پا باید مد نظر داشت:

این مساله ساده به نظر می‌رسد اما بسیار چالش بر انگیز است. انتقال وزن از انتهای استامپ به دلایلی از جمله ساختار های تیز استخوانی باقی مانده، عدم ثبات پوستی در ناحیه انتهایی استامپ که محل بخیه هاست و… بطور کامل امکان پذیر نیست. عمده وزن باید از ناحیه زیر کشکک تحمل می‌شود.

تماس کامل پوستی هم می‌تواند در انتقال بخشی از وزن موثر باشد اما باید دقت کرد فشار بیش از حد باعث زخم نشود و همچنین نقاط حساس از تماس دور بمانند.

 

توضیحات تعلیق دومین انتظاری است که باید از پروتز پا داشت

تعلیق دومین انتظاری است که باید از پروتز پاداشت. تعلیق به زبان ساده یعنی تمهیداتی که صورت گرفته تا پروتز حین حرکت روی پای بیمار بماند و در نیاید. در نمونه های فومی عمده تعلیق به کمک شاخصه های استخوانی ناحیه زانو انجام می‌شود.

لاینر:

در لاینر علاوه در استفاده از شاخصه های استخوانی(که در این مدل کمرنگ تر هم می‌شود) در انتهای جوراب یک پیچ تعبیه می‌شود؛ در مقابل در انتهای سوکت قفلی تعبیه شده که با این پیچ جفت شده و تعلیق مد نظر ما را اعمال می‌کند. علاوه بر فرم های کلی تعلیق استفاده از زانو بند، جورات های نگهدارنده سیلیکونی یا کشی نیز می‌توانند سیستم تعلیق را تقویت کنند که البته با توجه به هدف کاهش هرچه بیشتر وزن پروتز تا حد ممکن این ساختار ها به پروتز اضافه نمی‌شود.

اعمال بعد از قطع عضو پا برای ساخت پروتز پا به شرح زیل می باشد:

 1. پوزیشن گیری صحیح(راستای مناسب پای قطع عضو شده):در این مورد در قطع عضو پا پایین زانو بیمار نباید زانوی خود را در حالت فلکشن(خم)نگه دارد،چون در این صورت پای بیمار دچار فلکشن کاترکچر می شود و باید زمانی که روی ویلچر می باشد یک تخته زیر زانو قرار دهد تا عضو باقیمانده  آن ها در راستای مناسب قرار گیرد یا وقتی در حالت درازکش می باشد یک بالشتک در انتهای پای خود قرار دهد تا تاندن عضلات پشتی پا کوتاه نشود
 2. بهبود زخم های بعد از عمل:در بیشتر موارد زخم ها 3 تا 4 هفته زمان می برد بهبود یابد، استفاده از کرم های مناسب تجویز شده جهت بهبود سریع تر و ضد عفونی کردن مداوم عضو باقیمانده جهت جلوگیری از عفونت ،حنا گذاشتن بعد از بهبود زخم  به جهت زخیم شدن شدن پوست که  بعد از ان میتوانید برای ساخت پروتز پا اقدام کنید.

برای دریافت مشاوره، ارتباط با متخصصین پروتزیست، دریافت نوبت مراجعه حضوری و همچنین عضویت در کانون قطع عضو می‌توانید از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

منبع:سایت ویکی پدیا

به بالای صفحه بردن