ساخت پروتز پا با اسکن سه بعدی

ساخت پروتز پا با اسکن سه بعدی

خوشبختانه روش ساخت و قالبگیری پروتز بالای زانو و پروتز زیر زانو پیشرفت های بسیاری داشته است. کشور ایران هم از این روند جا نمانده و همگام با آن پیش رفته.

باید این نکته را ذکر کنم که کلینک ما هم، با توجه به نیازهای مددجویان و رفاه حال آن ها از روش ساخت پروتز پا با اسکن سه بعدی پا استفاده می کند.

این سیستم ساخت از روش های جدید است و باعث می شود که پروتز آماده شده برای مددجو راحت تر و مناسب تر باشد. کمتر از 8 دقیقه با ما همراه باشید تا بتوانیم اطلاعات لازم را با شما به اشتراک بگذاریم. پس با ما همراه باشید.

 ساخت پروتز به روش سنتی

سیستم ساخت پروتز پا به روش سنتی با سیستم ساخت پروتز پا با اسکن سه بعدی پا متفاوت است. سیستم ساخت پروتز به این صورت بود: 

زمانی فرد پس از قطع عضوش شرایط مناسبی برای دریافت پروتز به دست می آورد، یعنی زخم کاملا بهبود می یافت و ورم عضو باقیمانده کم می شد، به کارشناس ارتوپد فنی مراجعه می کرد. کارشناس ابتدا با باندهای گچی سخت از عضو باقیمانده قالب میگرفت و پس از آن همانند یک مجسمه ساز شروع به اصلاح قالب گچی بیمار می کرد.

بعد از آن بر اساس تشخیص خودش تغییراتی را روی قالب اعمال می کرد.

این پروسه نیاز به تجربه و توانایی بالای کارشناس داشت که بتواند کاملا متناسب با شرایط بیمار قالب را برای او اصلاح کند.

ساخت پروتز با سیستم اسکن سه بعدی

سیستم ساخت پروتز با سیستم اسکن سه بعدی پا به روز ترین روش جهت ساخت پروتز برای افراد قطع عضو می باشد و نسبت به روش های ساخت پروتز در گذشته تفاوت هایی دارد.

در روش جدید سیستم اسکن سه بعدی پا دیگر نیازی به قالب گیری نمی باشد و یک اسکن از پای شخص گرفته می شود.

اسکن که توسط کارشناس انجام شد، اصلاحاتی بر روی آن صورت می گیرد و این اصلاحات به صورت کامپیوتری انجام می شود. پس از آنکه اصلاحات کاملا صورت گرفت، این داده ها به دستگاه cnc منتقل می شود. دستگاه به صورت کامپیوتری روی بلوک های مشابه یونولیت تغییرات را اعمال می کند و کاملا مشابه عضو باقیمانده فرم داده می شود.

مزایا و معایب ساخت پروتز پا زیر زانو با سیستم اسکن سه بعدی و سنتی

روش قالب گیری و روش ساخت با اسکن سه بعدی پا مزایا و معایبی دارند که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

  • در روش قالب گیری سنتی، زمان طولانی تری صرف ساخت پروتز می شود. همچنین مقدار تغییرات در اندازه های میلیمتری ممکن است دارای خطاهایی باشد.
  • در اسکن سه بعدی پا شما توانایی تغییرات در اندازه های خیلی ریز را دارید و زمان‌ کم تری جهت ساخت پروتز در این روش صرف می شود.
  • در روش قالب گیری مزیتی که وجود دارد درمانگر در هنگام قالب گیری می تواند نقاط حساس را در زمان قالب گیری مشخص کند و نقاطی که لازم است فشار بیشتری داشته باشد نیرو بیشتری در هنگام قالب گیری وارد کند و پروتزیست در این سیستم کاملا مستقیم عضو باقیمانده را لمس می کند و در ارتباط می باشد اما در اسکن سه بعدی پا این توانایی وجود ندارد.  

سیستم ساخت پروتز در مرکز ما

در مرکز ما هر دو روش برای ساخت پروتز استفاده می شود که ترکیب این دو روش بهترین نتیجه را در بر خواهد داشت. منظور از ترکیب این دو روش جهت ساخت پروتز این است:

در مرکز ما ابتدا قبل از قالب گیری به روش سنتی یک اسکن سه بعدی پا از مددجو گرفته می شود و پس از آن پروتزیست یک قالب گیری به روش سنتی و مطابق تشخیص خود انجام می دهد.

هنگامی که هر دو روش انجام شد،  پروتزیست شروع به اصلاح قالب گچی می کند. در این مرحله دیگر پروتزیست ما فقط به اندازه هایی که گرفته اکتفا نمی کند و اسکن سه بعدی پا گرفته شده از عضو فرد را با اندازهایی که در سیستم کامپیوتری وجود دارد و شماتیک کلی عضو باقی مانده را با قالب خود مطابقت می دهد.

اگر موارد و مشکلاتی موجود بود برطرف می کند و پس از آن برای اطمینان خاطر قالب توسط مددجو پرو می شود.  پس از پرو قالب، سوکت پروتز برای فرد قطع عضو ساخته می شود.

روش CAD_CAM

روش CAD_CAM با روش اسکن سه بعدی پا کامپیوتری سبکی نوین در رشته ارتوپد فنی جهت ساخت ارتز و پروتز برای بیماران می باشد. 

این روش در معتبر ترین شرکت های دنیا از جمله اتوبوک المان ، اوسر آمریکا به کار گرفته می شود. ساخت پروتز و ارتز برای بیماران، اسکنی که در مرکز ما مورد استفاده قرار می گیرد امریکایی می باشد که دارای بالاترین متد روز از جمله اسکن رنگی است.

البته لازم به ذکر است سیستم اسکن سه بعدی برای کودکانی که قطع عضو هستند و اجازه قالب گیری را به پروتزیست نمی دهند روش کاملا مناسب و راحتی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید.

شاید از این مقاله هم خوشتان بیاید:مقاله ی پروتز پا در اصفهان

 

1 دیدگاه دربارهٔ «ساخت پروتز پا با اسکن سه بعدی»

  1. بازتاب: پروتز پا و پروتز زیر زانو به صورت تخصصی - سایت ساخت پا و دست مصنوعی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن