مرکز ساخت پروتز پا بالای زانو

پروتز بالای زانو :

پروتز بالای زانو  (Above knee prosthesis) برای افراد قطع عضو بالای زانو که نام علمی آن ترانسفمورال (Transfemoral) می باشد که برای افرادی تجویز می شود که دارای قطع عضو تروما(trauma) از ناحیه  ران یا بالای زانو هستند که 5 نوع پروتز داریم

 • پروتز بالای زانو میکروپروسسوری
 • پروتز بالای زانو هیدرولیک و پنوماتیک 
 • پروتز بالای زانو مکانیکی
 • پروتز بالای زانوی ثابت

پروتز پا بالای زانو یا به عبارتی پا مصنوعی بالای زانو به افراد قابلیت حرکت می دهد تا زندگی خود را با قدم های خود ادامه دهند همچنین قیمت این نوع پروتز ها از 50 میلیون شروع شده تا 600 میلیون تومان می باشد که در مراکز ارتوپد فنی ها ساخته می شود برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره ی 09197211301 یا به ایکن تماس موچود در صفحه مراجعه کنید

فهرست مطالب پروتز پا بالای زانو:

کلینیک ارتوپد فنی ارتوتک در دو استان شعبه دارد شعبه ی ارتوپد فنی اصفهان، و همچنین شعبه ی ساخت پروتز پا تهران که شما می توانید با مراجعه به این شعبه ها برای ساخت پروتز پا به صورت تخصصی بهره مند شوید

از شما میخواهم آرامش خودتان را حفظ کنید و بدانید که دنیا به آخر نرسیده است. شما هنوز می توانید از کوه ها بالا بروید و یا مانند یک ماهی آزاد در اقیانوس و دریا شنا کنید.

پروتز پا بالای زانو

قطع عضو بالای زانو نسبت به قطع عضو زیر زانو جامعه آماری کمتری را در بر می گیرد. پا مصنوعی بالای زانو در واقع مدل افزایش یافته پروتز زیر زانو است.

همانطور که گفته شد بزرگترین دلیل این نوع از قطع عضو، بیماری، تصادف، حوادث کاری و… است. امروزه به لطف محققان، ساخت پا مصنوعی بالای زانو پیشرفت بسیاری داشته است.

تفاوت پروتز بالای زانو و پروتز پایین زانو

طبعا فرد با قطع عضو بالای زانو، مستعد دریافت پروتز بالای زانو است. مهم ترین تفاوت پروتز بالای زانو نسبت به پروتز زیر زانو، اضافه شدن دو مفصل (مفصل چرخان و مفصل زانو، یکی برای راه رفتن و جایگزینی حرکات مفصل زانو و دیگری برای نشستن) است.

ساخت سوکت پا مصنوعی بالای زانو فرم های مختلفی دارد اما رایج ترین کلمه ای که درباره این دسته پروتز به گوش می‌رسد ساکشن سوکت است.

در زمینه پنجه پروتزی، برای مددجویان دامنه گسترده ای از انتخاب وجود دارد که البته در وهله اول بستگی به شرایط بالینی مثل ثبات فرد دارد. در این ادامه با فرایند دریافت پروتزپا بالای زانو و توضیحات کلی در مورد قطعات آن خواهیم پرداخت.

مرکز ارتوپد فنی پروتز پا بالای زانو

توجه داشته باشید

قبل از خرید پروتز، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که پروتز مناسب نیازهای شما است. همچنین ممکن است بتوانید با بیمه خود برای کمک به پوشش هزینه های پروتز مذاکره کنید. در نهایت، قیمت نباید تنها عامل تصمیم گیری شما باشد. کیفیت زندگی و راحتی شما همچنین باید در نظر گرفته شود.

از طرفی عدم استفاده از پروتز در صورت تحرک داشتن می‌تواند باعث آسیب در ستون فقرات شود و یا مواردی مثل کمر درد (low back pain) را ایجاد کند.  باید حدالامکان دریافت پروتز را به تاخیر نینداخت تا:

 1. از آسیب به ساختار های سالم بدن جلوگیری کرد
 2. هر چه سریعتر مراجع را به سطح فعالیت مناسب رساند تا تطبیق با پروتزپا آسان تر صورت بگیرد.

پروتز ران پا

0 تا 100 فرایند دریافت پروتز بالا زانو:

بهتر است اطلاعات کلی از روند دریافت پروتز بالای زانو داشته باشید. در صورت نیاز می توانید با کارشناسان تیم ما تماس بگیرید تا آن ها بتوانند به بهترین روش به شما کمک کنند.

1-مرحله اول:

اولین مرحله در دریافت پای مصنوعی در همه انواع پروتز بالای زانو، التیام زخم ها و کاهش ادم (ورم) بافت اندام باقی مانده است. در رابطه با ادم بافت، برخی فرایندهای فیزیوتراپی، انجام بانداژ و … بسیار موثر است و تا حد امکان باید با این روش‌ها تورم اندام باقی مانده را کاهش داد.

اما باید بدانید با دریافت پروتز بالای زانو و استفاده از آن مقداری از حجم اندام کاهش می‌یابد. ساکشن سوکت مرسوم ترین نوع سوکتی است که ما پروتزکار ها به کار میبریم که خود آن انواع گوناگونی دارد.

2-مرحله دوم:

پس از کاهش نسبی ورم در اندام باقی مانده، قالبگیری برای ساخت پروتز از استامپ (اندام باقی مانده) مددجو صورت می‌گیرد. نکته قابل توجه در مورد این نوع پروتز نیاز به جک قالبگیری است.

3-مرحله سوم:

بعد از قالبگیری، فرایند های اصلاحی روی همان قالب گچی اعمال می‌شود و بعد از خشک شدن قالب، مددجو قالب گچی که حالا دارای تعدادی سوراخ برای چک کردن میزان فشار نقطه‌ ایست را روی جک قالبگیری پرو می‌کند.

اصل بنیادی در ساکشن سوکت پروتز پا بالای زانو، تماس تمام قد استامپ با بدنه سوکت است که در مرحله پرو این مورد به خوبی چک خواهد شد.

در صورت مناسب دیدن سوکت گچی، نمونه پای بیمار بر اساس همین سوکت میسازیم و مواد ریزی سوکت پروتز را انجام می دهیم

تمامی قطعات پروتز پا بالای زانو

مراقبت های لازم بعد از قطع پا:

در ابتدا باید گفت قطع پا یک‌ قسمتی از بدن هیچ‌وقت پایان زندگی نیست چه بسیارند کسانی که حتی مادر زادی قطع پا بودند  و با همان شرایط با مشکلات روبرو شدند و به پیشرفت‌های چشم‌گیری دست‌یافته‌اند.

بعد از عمل هنگامی‌ که بهوش می‌آیید، احتمالاً پای شما با باندهای ساده یا گچ گیری با لوله‌های کوچکی که از آن خارج می‌شود، درمان می‌شود. این لوله در حین عمل داخل زخم گذاشته شد تا تراوش‌ها و خون در طی مراحل بهبودی از زخم خارج شود.

در بیشتر موارد، زخم بسته می‌شود و در سه تا چهار هفته اول یک اسکار ایجاد می‌کند. اما حتی اگر از بیرون به نظر می‌رسد که جای زخم به‌خوبی بهبودیافته است و فقط رنگ بافت اسکار کمی تغییر می‌کند، بهبود کامل اسکار به میزان قابل‌توجهی زمان می‌برد. حدود یک سال و نیم طول می‌کشد تا زخم، در داخل نیز به‌طور کامل بهبود یابد.

در این دوره درمان فشرده‌سازی و کرم‌های مراقبت از پوست و همچنین استفاده از حنا در کمک به نرم و انعطاف‌پذیر ماندن بافت اسکار بسیار مهم هستند ، درحالی‌که هم‌زمان توانایی تحمل وزن را ایجاد می‌کنند تا امکان پوشیدن پروتز وجود داشته باشد.

بعد از قطع پا بلافاصله پس از عمل، تمرکز بر ریکاوری جسمی و به‌طور خاص بهبود اندام باقیمانده شما خواهد بود.

هر دو مهم هستند تا بتوانید هرچه زودتر توان‌بخشی را شروع کنید و برای دریافت پروتز پا و شروع یک سبک زندگی جدید خود را اماده کنید.

لاینر سیلیکونی

نکته ای در مورد ژل

استفاده از ژل نیز از موارد مرسوم است؛ تنها تفاوتی که زمان استفاده از ژل باید مد نظر داشت این است که قالبگیری باید روی ژل صورت بگیرد.

البته لازم به ذکر است همه افرادی که دچار قطع عضو هستند امکان استفاده از نوع ژلی را ندارند و این موضوع باید توسط پروتزیست بطور کامل بررسی شود و در صورت داشتن شرایط تجویز شود.

5-مرحله چهارم

بعد از ساخت سوکت، قطعات را مونتاژ میکنیم و پروتز پا بالای زانو را اماده میکنیم. تنظیمات مختلف از زوایای جهت گیری قطعات تا میدان آزادی حرکتی که هر کدام از اجزاء متحرک در پروتز نیاز دارند در این مرحله صورت می‌پذیرد.

البته باید در نظر داشت برخی تنظیمات، علی‌الخصوص تنظیمات مفاصل زانو پروتزی، نیاز به سپری شدن زمان نسبتا طولانی دارد. در ادامه انواع مفاصل را به طور کلی بررسی خواهیم کرد.

ساخت پا مصنوعی بالای زانو

تعلیق در پروتز پا:

بطور خلاصه در پروتزهای پای مصنوعی تعلیق یعنی فرایندی که طی آن پروتز حین حرکت روی پای مددجو باقی بماند. درمورد پروتزپای بالا زانو همانطور که گفته شد ازنوع ساکشن سوکت بهره گرفته می‌شود.

در انتهای این سکوت یک دریچه هوا تعبیه شده که با انواعی از والو پوشش داده می‌شود این والوها مسیر هوا را کنترل می‌کنند. سیستم تعلیق در این پروتزها با چسبندگی تمام قسمت های پوست به سوکت صورت می‌گیرد.

دریچه هوا به این اتصال کمک می کند چرا که با فشار منفی ایجاد شده بعد از بسته شدن والو، پروتز را روی پای مددجو نگاه می‌دارد.

انتقال وزن در پا مصنوعی بالای زانو:

درمورد انتقال وزن، بخشی از وزن به کمک اتصال پوستی منتقل می‌شود اما قسمت عمده آن از سکویی که زیر استخوان نشیمنگاهی تعبیه میکنیم صورت می‌گیرد.

کمربند هم از موارد عمدتا غیر ضروری است که برای تقویت تعلیق سیستم پروتزپا بالای زانو می‌توان آنرا به سیستم اضافه کرد.

پروتز بالای زانو

مفصل پروتز پا

در پروتز پا بالای زانو ازیک یا دو مفصل نیز استفاده می کنیم

 1. یک مفصل جهت شبیه سازی حرکات لولایی زانو در پروتزپا در حین راه رفتن
 2. مفصل دیگر جهت تسهیل حرکاتی مثل چهار زانو نشستن در حالت ایستا که به مفصل گردان معروف است.

مفصل گردان جزئی حیاتی از پروتز پا بالای زانو محسوب نمی‌شود اما به دلایلی نظیر عمر طولانی و راحتی که در اختیار مددجو قرار می‌گیرد، از استفاده آن صرف نظر نمی‌کنند. در صورتی که طول استامپ (اندام باقی مانده) خیلی بلند باشد ناچار به حذف مفصل گردان هستیم.

مفصل زانو دنیایی از تنوع را در اختیار مددجویان قرار می‌دهد اما عوامل محدود کننده مثل توان مالی بیمار، توانایی های داینامیک و استاتیک مددجو و مواردی از این دست بسیاری از گزینه ها را برای مددجویان، با قطع عضوهای بالای زانو، حذف می‌کند.

سوکت پروتز پا بالای زانو

تطابق با سرعت

تقریبا در همه مفاصل پروتز پا بالای زانو امکان تطابق با سرعت حرکات مفصل زانو وجود دارد که در انواع مختلف مفصل به شیوه های مختلف صورت می‌گیرد اما اکثرا تنظیم کننده ها بصورت پیچ های رو مفصل زانو پروتزی قرار دارد

در پروتز های پا مصنوعی پیشرفته که از مفاصل هوشمند هیبریدی اتوبوک استفاده می‌شود، به کمک سنسور هایی این میزان با کمک تراشه های تعبیه شده قابل تغییر است.

در معدود مواردی آنقدر بی ثباتی بیمار در حرکت زیاد است که حرکات مفصل بصورت عمومی حذف می‌شود و سوییچ هایی به شکل های مختلف در مفصل تعبیه می‌شود تا مددجو در صورت لزوم (مثلا مواردی مثل نشستن) از خاصیت حرکتی مفصل استفاده کند.

تعمیر پروتز بالای زانو

پنجه پروتز:

در پروتز پا بالای زانو محدودیتی از نظر جای ‌گیری پنجه در مجموعه پروتز وجود ندارد اما، باید این نکته را نیز در نظر داشت که با توجه به وجود مفصل زانو و زمان بر بودن فرایند تطبیق با مفصل، بی ثباتی در پنجه نباید مددجو را به دردسر بی اندازد. بطور خلاصه  باید گفت:

 • مفصل ثابت ثبات بیشتر و حرکت کمتر
 • مفاصل کربنی عموما ثبات کمتر و حرکات بیشتری دارند.

حتی برای مددجویان با آمادگی نسبتا خوب برای دریافت پروتز پا بالای زانو ، معمولا ابتدا از پنجه با ثبات تر استفاده می‌شود چرا که تطبیق با مفصل پروتزی در فرایند توانبخشی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

قطعات پروتز پا بالای زانو

بانداژ

 • پس از برداشتن بانداژ زخم یا گچ گیری باقیمانده اندام، باندهای فشاری(کشی) با استفاده از روشی خاص استعمال می‌شوند. در چند روز و هفته اول پس از عمل، اندام باقیمانده شما توسط درمانگر یا کارکنان پرستاری پانسمان می‌شود.
 • باند به‌طور مکرر (در ابتدا هر نیم ساعت یک‌بار) برداشته می‌شود تا مطمئن شوید که اندام باقی‌مانده خیلی سفت یا شل پیچیده نشده است.
 • مراقب، همچنین بررسی خواهد کرد که چگونه اندام باقیمانده در حال رشد است، آیا اِدم در حال بهبود است یا خیر، و چگونه اسکار بهبود می‌یابد. پس از بهبودی کافی، باند فشاری را می‌توان فقط برای چند ساعت در یک‌زمان، به‌عنوان‌مثال قبل و بعد از پوشیدن پروتز موقت استفاده کرد.

آموزش استفاده از باند !!!!!

بعداً، مراقبان شما می‌توانند به شما بیاموزند  که چگونه خودتان باند فشاری را اعمال کنید. فرایند باند را به‌خوبی بیاموزید تا از اشتباهاتی که می‌تواند منجر به تورم مجدد اندام باقی‌مانده، یا تحریک یا آسیب ناشی از چین‌های باند یا بستن خیلی سفت شود، جلوگیری شود.

 1. برای جلوگیری از آسیب رساندن به اندام باقیمانده حساس خود، به‌جای گیره‌های فلزی، از چسب بر روی باندها استفاده کنید.
 2. باندها را به‌طور کامل تمیز کنید. ازآنجایی‌که باندها عرق را جذب می‌کنند، باید هر رو با یک شوینده ملایم یا صابون ملایم شسته شوند.
 3. قسمت اعظم آب را با غلتاندن آن‌ها در یک حوله بردارید، سپس آن‌ها را صاف بگذارید تا خشک شوند.
 4. باندها را آویزان نکنید تا خشک شوند، زیرا این امر می‌تواند بر خاصیت ارتجاعی آن‌ها تأثیر بگذارد.

جورابِ کشی برای اندام باقی‌مانده از کارهای بعد از قطع پا:

به‌جای باند، می‌توان از جوراب‌های کشی استفاده کرد. مانند باندهای الاستیک، جوراب‌ها باید روزانه شسته شوند و خشک شوند تا خاصیت ارتجاعی خود را از دست ندهند. مزیت جوراب‌های کشی این است که پوشیدن و درآوردن آن‌ها آسان است. برای بالا نگه‌داشتن جوراب‌ها می‌توانید از آویزهای متصل به کمربند استفاده کنید.

لاینر سیلیکونی

لاینرهای سیلیکونی در پروتز پا بالای زانو روش دیگری برای دستیابی به فشرده‌سازی ارائه می‌دهند. مشابه جوراب‌های کشی، آسترهای سیلیکونی در اندازه‌های استاندارد و همچنین ساخت‌های سفارشی موجود هستند. لاینر به اندام باقیمانده شما فشار یکسانی وارد می‌کند و آن را به‌درستی شکل می‌دهد. علاوه بر این، سیلیکون منعطف و سازگار باپوست می‌تواند به نرم و انعطاف‌پذیر شدن جای زخم کمک کند.

نحوه‌ی قرار دادن استر در پروتز پا بالای زانو

برای قرار دادن آستر، بهتر است ابتدا آن را از داخل بچرخانید و سپس آن را به‌طور یکنواخت روی اندام باقیمانده خود بغلتانید. آن را مانند جوراب بالا نکشید و مراقب باشید که چین یا حفره هوا ایجاد نشود.

لاینر خود را هرروز با یک صابون دوست دار پوست و بدون عطر و آب گرم تمیز کنید. اگر زیاد عرق می‌کنید، باید آن را چند بار در روز تمیز کنید و احتمالاً از مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کنید. از پروتزیست خود بخواهید مراقبت از لاینر شمارا با جزئیات توضیح دهد و دستورالعمل‌های مندرج در دفترچه راهنمای کاربر را دنبال کند.

انواع پنجه پروتز پا بالای زانو

نحوه مراقبت صحیح از اندام باقیمانده!

درمانگر به شما نشان می‌دهد که چگونه از اندام باقیمانده پا و دست خود به‌درستی مراقبت کنید. به‌منظور جلوگیری از زبری و پوسته‌پوسته شدن پوست، هرروز صبح و عصر، اندام باقیمانده را با آب گرم و صابون ملایم بشویید. سپس پوست را کاملاً خشک‌کنید یا بااحتیاط آن را خشک‌کنید و روی آن کرم بزنید. همچنین استفاده از حنا باعث تقویت و حفظ ضخامت پوست می‌شود.

اگر بر روی اندام باقیمانده چین‌خوردگی‌های پوستی وجود دارد ، که به آن انواژیناسیون نیز می‌گویند، برای جلوگیری از عفونت باید تحت مراقبت‌های ویژه قرار گیرید. از تیم توان‌بخشی خود بخواهید در این زمینه شمارا راهنمایی کنند. علاوه بر این، در حین مراقبت از اندام باقیمانده، مراقب آسیب‌ها، زخم‌های فشاری و تاول‌ها باشید. این‌ها باید تحت درمان پزشکی قرار گیرند.

یک آینه می‌تواند به شما کمک کند به پشت اندام باقی‌مانده خود نگاه کنید.  ماساژ منظم و کشش دقیق جای زخم یکی دیگر از اجزای مهم مراقبت از اندام باقی‌مانده است. همچنین توجه داشته باشید که پوشیدن پروتز بالای زانو و پروتزهای دیگر  در صبح، درست بعد از شستشو، اغلب دشوارتر از حد معمول است، زیرا آب گرم باعث تورم پوست روی اندام باقی‌مانده می‌شود.

آینه درمانی بعد از قطع پا

در این روش درمانی فرد آینه‌ای بین پاهای خود قرار می‌دهد(جلوی آینه باید به سمت اندام سالم باشد). سپس فرد درحالی‌که در این‌ها نگاه می‌کند و اندام سالم خود را به آینه نزدیک و از آن دور می‌کند و یا حرکات ساده در مچ و زانو انجام می‌دهد.

آینه درمانی اساساً مغز را فریب می دهد. ازآنجایی‌که سیگنال‌های درد در مغز پردازش می‌شوند، می‌توانیم «ورودی» مغز را تغییر دهیم و «خروجی» متفاوتی ازنظر درد دریافت کنیم. هنگامی‌که آینه درمانی انجام می‌شود، مغز اطلاعاتی دریافت می‌کند که هر دو اندام سالم و کارآمد هستند و بنابراین حس درد (از نوع فانتوم) کاهش می‌یابد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *