نمونه قطع عضو انگشت

پروتز انگشت قطع شده و مصنوعی

پروتز انگشت را اگر بخواهیم یه شما شرح دهیم ابتدا باید بدانید که انسان از گذشته تا به امروز درگیر حوادث و بلایای طبیعی و غیر طبیعی متعدد بوده است. این حوادث به دلایل مختلف اتفاق می افتاد و همچنان اتفاق می افتد. در اثر این اتفاقات ممکن است به فرد یک ضربه کوچک و یا بزرگ وارد شود و یک ناحیه و یا چندین ناحیه از اندامش دچار:

 • جراحت
 • آسیب دیدگی
 • شکستگی
 • نقص عضو
 • و یا قطع عضو 

شود متاسفانه نقص عضو و یا قطع انگشت دست و قطع انگشت پا یکی از شایع ترین اتفاقات است که ممکن است افراد دچار آن شوند.  برای حل مشکل قطع عضو دست فرد دو راه بیشتر ندارد. با این مشکل کنار بیایید و یا این عارضه را با استفاده از پروتز انگشت دست و انگشت مصنوعی حل کند.

پروتز انگشت دست

پروتز انگشت گگ

هدف از راه اندازی و توسعه سایت پروتزکار این است که به طور خالصانه، تمام اطلاعات مفید را در هر مقاله خود بگنجانیم و آن را در اختیار شما مددجویان قرار دهیم تا بتوانید با امید و آگاهی کامل برای حل مشکل خود اقدام کنید.

ما در کنار شما هستیم، تا بتوانید مشکلی که دارید به خوبی بشناسید و با آن به راحتی مبارزه کنید.

 

 

 قطع عضو دست انگشت

قطع عضو دست عبارت است از قطع شدنشش قسمتی از دست به صورت تصادفی یا جراحی. معمولاً قطع دست نتیجه یک آسیب تروماتیک است. اما ممکن است در نتیجه یک عمل جراحی برنامه ریزی شده برای جلوگیری از گسترش بیماری در انگشت یا دست آلوده باشد. ممکن است، انگشتانی که به دلیل ضربه قطع شده اند  دوباره پیوند شوند.

با این حال، در بسیاری از موارد اتصال مجدد انگشت قطع شده امکان پذیر نیست و یا توصیه نمی شود. زیرا در صورت عدم اتصال مجدد، ممکن است فرد راحت تر باشد و عملکرد بهتری داشته باشد.این به دلیل خطری است که قسمت دوباره پیوند شده می تواند ایجاد کند و به صورت درد مزمن و دردناک بروز کند. احساس سفت شدن و یا غیر طبیعی بودن و غایب بودن داشته باشد.

پروتز انگشت در اصفهان

قبل از جراحی قطع دست

قبل از جراحی قطع دست، جراح معاینه دقیق ازدست بیمار را انجام می دهد. اغلب جراح و تیم عمل جراحی قطع دست عکس های اشعه ایکس یا سایر مطالعات تصویربرداری را برای ارزیابی آسیب انگشت یا دست بیمار انجام می دهند.

ناحیه و مقدار بافتی که در طی جراحی قطع عضو برداشته می‌شود، بر اساس میزان آسیب و سلامت قسمت باقی‌ مانده بدن است.

عمل جراحی قطع دست

در بسیاری از موارد، جراح می تواند با تنظیم مجدد پوست، زخم قطع عضو را ببندد. ممکن است لازم باشد استخوان یا تاندون را کوتاه کند تا بافت نرم کافی برای پوشش استخوان به وجود آید.

گاهی اوقات، جراح ممکن است مجبور شود از پوست، ماهیچه یا تاندون های قسمت دیگر بدن بیمار برای پوشاندن زخم استفاده کند. در آسیب‌های قطع عضو گسترده‌تر، تیم عمل جراحی قطع دست ممکن است انگشت یا  دست را طوری شکل دهد که بعداً پروتزیست بتواند پرتز دست و یا پروتز انگشت(انگشت مصنوعی) دست و انگشت مصنوعی را جای دهد.

.گاهی اوقات، برای حفظ حداکثر طول و عملکرد ناحیه آسیب دیده، نیاز به انجام بیش از یک روش است.

پروتز انگشت دست

ریکاوری عاطفی

از دست دادن قسمتی از بدن، به خصوص بخشی از بذن که مانند انگشت یا دست قابل رویت است، می‌ تواند ناراحت‌ کننده باشد. سازگاری با تغییرات ظاهری و توانایی بیماربرای عملکرد پس از قطع عضو ممکن است پروسه زمان بری باشد.

اغلب صحبت کردن در مورد احساسات ایجاد شده در رابطه با بیماری با پزشک و یا سایر بیمارانی که دچار قطع دست شده اند به بیمار کمک می کند تا با مشکل قطع عضوشان کنار بیایند. برای کمک به تسریع این روند از پزشک بخواهد که یک مشاور را توصیه کند.

به خاطر داشته باشید که با گذشت زمان، با یافتن راه‌های جدید برای انجام فعالیت‌ های روزانه با شرایط سازگار می‌ شوید. بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که کیفیت زندگی به طور مستقیم با نگرش و انتظارات تان مرتبط است – نه فقط تهیه و استفاده از پروتز.

مرکزپروتز انگشت دست

 بهبود قطع دست و انگشت

برای چند هفته اول پس از جراحی قطع دست و انگشت، عادی است که بیمار کمی درد داشته باشد. درد ممکن است با داروهای ضد درد، سایر داروها، درمان دستی (منوال تراپی)، ارتز (بریس یا سایر تکیه گاه ها) و روش های دیگر مانند یخ یا گرما کنترل شود.

در حالی که بیمار در حال روند بهبودی است، پزشک به بیمار می گوید که چگونه محل جراحی را پانسمان و از آن مراقبت کند و چه زمانی برای  مراقبت های بعدی به مطب مراجعه کند.

قطع عضو ممکن است شامل آسیب به اعصاب بیمار باشد. هنگامی که اعصاب توسط تروما یا جراحی قطع می شود، ممکن است برخی علائم طولانی مدت وجود داشته باشد. این علائم شامل درد، حساسیت به سرما، احساسات غیر طبیعی یا در فانتوم یا اندام خالی است. درد فانتوم زمانی رخ می دهد که احساس می کنید قسمت غایب هنوز وجود دارد. در این زمان ها بهتر است جراح خود را در جریان بگذارید.

درمان اولیه علائم بهترین عمل ممکن است. اگر علائم شما ناتوان کننده و پایدار باشد، اغلب می توان آنها را با جراحی دیگری درمان کرد. به عنوان مثال، ممکن است در ناحیه کوچکی احساس درد شدید کنید. این درد ناشی از یک نوروما (گزگز، سوزش ، مورمور انگشتان)، بزرگ شدن انتهای عصب است. ممکن است با فشار خفیف، درد شدید ایجاد شود. تکنیک های جدیدی وجود دارد که می تواند برای تسکین درد برخی از نوروما مفید باشد.

 درمان قطع انگشت و دست

ممکن است پس از قطع دست و انگشت، به بیمار توصیه شود که به درمانگر دست مراجعه کند. درمان به بازیابی عملکرد کمک خواهد کرد. درمان ممکن است درد و احساس غیر طبیعی را کاهش دهد. احتمالاً به بیمار تمریناتی می دهند که  قدرت دستانش افزایش یابد. تمرینات ممکن است به بهبود دامنه حرکتی کمک کند.

گاهی اوقات، تاندون در انگشت قطع شده نمی تواند به طور طبیعی حرکت کند. این عارضه معمولا به دلیل وجود جای زخم است. این عامل ممکن است باعث شود که در خم کردن انگشتانی که آسیب ندیده اند نیز مشکل داشته باشید. این درد بر قدرت چنگ زدن بر وسایل تاثیر می گذارد. ممکن است از شما خواسته شود که پوست خود را لمس کرده و حرکت دهید، این کارمی تواند درد و جای زخم را کاهش دهد.

انگشت مصنوعی

ممکن است پس از جراحی قطع عضو، اسپلینت‌های متفاوتی ارائه شود. وسایل حمایتی مانند آستین های ژل سیلیکونی می توانند نوروما را بپوشانند و درد را کاهش دهند.

تصویرسازی حرکتی هدایت‌ شده، آینه‌ درمانی، تحرک مفصل، سر خوردن تاندون و عصب، تمرین‌ های انسداد، انواع دیگری از درمان‌ ها هستند که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. در ابتدا درمان با حضور یک درمانگر ضروری است و بسیار مهم است که تمرینات را چندین بار در روز انجام دهید.

  پروتز دست

پروتز دست به عضو مصنوعی دست می گویند که جایگزین برخی از عملکردها و ظاهر از دست رفته و قطع شده بدن است. نوع دست، انگشت یا بازوی مصنوعی شما به محل و طول انگشت یا دست باقیمانده و نیازهای عملکردی و شیوه زندگی بیمار بستگی دارد. فعالیت هایی را که فکر می کنید بیشترین اهمیت در طول زندگی روزمره را دارند با جراح و متخصص پروتز خود در میان بگذارید تا پس از قطع عضو، پروتز مناسبی برای شما تهیه شود.

پروتز دست یا انگشت مصنوعی می تواند از جهات مختلف مفید باشد. اگر دست از مچ یا بالای مچ قطع  باشد، ممکن است یک پروتز کامل بازو یا دست الکتریکی یا مکانیکی به بیمار تجویز شود. برخی از بیماران قطع عضو ممکن است تصمیم بگیرند که از پروتز استفاده نکنند.

انگشت دست

  پروتز انگشت دست چگونه ایجاد می شود؟

پروتز انگشت و دست از قالب‌ برداشته‌ شده از انگشت یا اندام باقی‌ مانده و یا همان ناحیه در روی دست سالم ساخته می‌ شود. این فرآیند می تواند تطابق دقیقی با جزئیات کل دست ایجاد کند. پروتز دست یا انگشت مصنوعی از لاستیک سیلیکونی انعطاف پذیر و شفاف درست می شود. رنگ های موجود در سیلیکون به دقت با رنگ پوست شما مطابقت دارد تا ظاهر و بافتی شبیه به پوست واقعی به پروتز بدهد. معمولاً با مکش نگه داشته می‌ شود و انعطاف‌پذیری سیلیکون باعث می‌شود دامنه حرکت خوبی برای قسمت‌های باقی‌مانده بدن وجود داشته باشد.

ناخن ها را می توان به صورت جداگانه رنگ کرد تا تقریباً کاملاً مطابقت داشته باشد. ناخن ها را می توان با هر لاکی جلا داد و لاک را می توان با لاک پاک کن ناخن پاک کرد. سیلیکون ها در برابر لکه شدن مقاوم هستند. جوهر به راحتی با الکل، صابون و آب گرم پاک می شود.

معمولاً ساخت پروتز می‌تواند سه ماه پس از بهبودی کامل پس از جراحی قطع دست و انگشت و رفع تورم شروع شود. ممکن است برای یادگیری استفاده از پروتز جدید خود به مشاوره نیاز داشته باشید.

پروتز مصنوعی دست

انگشت مصنوعی چیست؟

انگشت مصنوعی برای افرادی تجویز می شود که از بد روزگار در حادثه فیزیکی دچار قطع عضو شده و یا به طور مادرزادی بدون انگشت متولد شده اند. همچنین قطع و یا نقص انگشتان دست، در اثر بیماری نیز جزو حوادث محتمل است

پروتز انگشت(انگشت مصنوعی) دست‌ و دست مصنوعی سیلیکونی ممکن است به دلایل زیر مورد نیاز باشند:

 • بیماری مادرزادی؛ مانند سندرم باند آمنیوتیک یا سیم براکی داکتیلی (انگشتان به هم چسبیده یا رشد نکرده)
 • جراحی – قطع انگشت به دلیل سرطان یا برداشتن تومور
 • بیماری هایی مانند دیابت یا اسکلرودرمی که منجر به قطع انگشت می شود
 • صدمات تروماتیک – صدمات ناشی از کار، سوختگی یا آسیب های دیگر

 :انواع پروتز انگشت دست

:خدماتی که در مورد پروتز دست و انگشت در کلینیک ارتوتک ارائه می شود عبارتند از

 • پروتز انگشت دست فعال
 • انگشت مصنوعی غیر فعال
 • پروتز انگشت هیبریدی
 • پروتز کازمتیک

پروتز انگشت دست

پروتز کازمتیک دست چیست؟

بسیاری از مراجعین، دوست ندارند پروتز انگشت و انگشت مصنوعی شان، معلوم باشد. به هر حال انسان ذاتا به دنبال زیبایی است و از دیدن نواقص دچار یاس و ناامیدی می شود. اما باید بدانید که در کلینیک ما، کارشناسان برای حل این مشکل راهکار زیبایی استفاده می کنند، یعنی  از پروتز کازمتیک (زیبایی) هم استفاده می کنند.

همانطور که از اسم پروتز کازمتیک مشخص است این پروتز بیشتر جنبه زیبایی دارد، جنس این نوع پروتزها معمولا از نوع سیلیکون بهداشتی می باشد.

 در کدام قسمت های بدن پروتز کازمتیک به کار برده می شود؟

:این پروتز معمولا در قسمت های مختلف بدن همچون

 • بینی
 • گوش
 • سینه
 • دست
 • پا
 • انگشتان و …استفاده می شود.

این مدل از پروتز کمک می کند تا فقدان و یا نقص یک عضو باعث آزار و متمایز شدن شما از دیگران نشود. با اسفتاده از این پروتز می توانید آن اندام را به صورت نزدیک به اندام طبیعی تان داشته باشید

کسانی که به دلیل نقص عضو دچار افسردگی و انزوا از جامعه باشند، یا روی این موضوع به شدت حساس باشند، می توانند از پروتز کازمتیک انگشت دست و پا استفاده کنند. با استفاده از این پروتز فرد می تواند بدون این که کسی متوجه نقص عضوش شود، در جامعه حضور داشته باشد

:جنس پروتز دست مصنوعی

بهتر است این نکته را با شما در میان بگذاریم که هر نوع پروتز را با مواد سیلیکونی می سازند. لابد از خودتان می پرسید چرا سیلیکون؟ در جواب این سوال باید باید گفت به چندین دلیل

 1. علت مقاومت بالا این ماده در برابر حرارت و اشعه های مختلف
 2.  تثبیت بالای این ماده بر روی باقی مانده ی اندام
 3. سازگاری با پوست های مختلف و ایجاد نکردن حساسیت در  فرد مددجو
 4. قابلیت شستشو
 5. حفظ رنگ
 6. طول عمر
 7. طول عمرحدود 5 سال در صورت مراقبت درست

:ساخت پروتز انگشت

ساخت پروتز انگشت اشکال مختلفی دارد. براساس شرایط قطع عضو فرد، نحوه اتصال آن به اندام باقیمانده به شکل عضو باقیمانده بستگی دارد. شکل و رنگ پروتز براساس سایرانگشتان درست می شود. اگر تمام انگشتان دست بیمار قطع عضو باشد، پروتز انگشت براساس عضو مقابل درست می شود

.در صورتی که هر دو عضو به صورت متقارن قطع باشد، پروتز مددجو براساس نزدیکی فیزیکی و ژنتیکی که با اقوام نزدیکش دارد و رنگ پوستش درست می شود

باید این نکته را گوشزد کرد که این نوع پروتز نیاز به مراقبت بیشتری دارد. به علت سیلیکونی بودن جنس پروتز باید مراقب بود تا انگشت دست با اجسام تیز برخورد نکند و همچنین باید از لباس هایی استفاده کرد که رنگ پس نمی دهند

مراحل ساخت پروتز انگشت و دست مصنوعی:

ما هر پروتز انگشت و پروتز دست را به صورت سفارشی در کلینیک ارتوتک می سازیم و کیفیت بالا و طراحی منحصر به فرد آن را تضمین می کنیم. این فرآیند به 4 تا 5 قرار ملاقات با پروتزیست نیاز دارد که شامل مراحل زیر است:

 • ابتدا قالب های دست را با استفاده از مواد لطیف و انعطاف پذیر می سازیم.
 • مدل را اصلاح می کنیم .
 •  یک سوکت تست تشخیصی برای ارزیابی تناسب می سازیم.
 • با دقت شکل پروتز را در موم می‌سازیم و یک کانتور طبیعی ایجاد می‌ کنیم.
 • هنگامی که مجسمه کامل شد، یک قالب بادوام می سازیم که به ما امکان می دهد پروتز سیلیکونی انگشت دست و دست را تولید کنیم.
 • از مددجو می‌خواهیم که نسخه اولیه از پروتز را امتحان کند و تا زمانی که یک تناسب ایمن به دست آید، تغییراتی را در آن انجام خواهیم داد.
 • برای داشتن ظاهری طبیعی، ناخن را رنگ می کنیم.
 • با دقت تمام جزئیات پوست را با استفاده از فرمول های رنگی پوست در قالب پروتز دست تان اجرا می کنیم.
 • پروتز انگشت یا دست را از نظر تناسب دقیق بررسی می کنیم و جزئیات رنگی مانند کک و مک را با ظرافت روی سطح پروتز ایجاد می کنیم.

در آخربه بیمار دستورالعمل های استفاده و مراقبت از پروتز دست پروتز انگشت دست را آموزش می دهیم. تا بتوانید با اطمینان از انگشت یا دست مصنوعی تان استفاده کنید.

 

پروتز انگشت و دست مصنوعی چگونه متصل می شود:

در صورتی که ازقطع انگشتان به صورت کامل باشد، انگشت مجاور را می بندیم. قسمت باقیمانده دست را روی هم قرار دهیم. تا یک پروتز سیلیکونی دست به سبک دستکش ایجاد کنیم.

:نکات مراقبت درست از پروتز

 1. باید پروتز را با آب و صابون شست.
 2. قبل از خواب پروتز را در بیاورید.
 3. چک کردن سالیانه  پروتز توسط متخصص ارتوپد فنی.
 4. پروتز خود را هر دو ماه 1 بار درآب جوش به مدت 30 دقیقه قرار دهید.

:قیمت پروتز انگشت دست و انگشت مصنوعی

قیمت پروتزانگشت دست در کیس های مختلف متفاوت است. تعداد انگشتان و نوع پروتزی که به وسیله کارشناس تجویز می شود بر قیمت پروتز تاثیر می گذرد. همانطور که می دانید قیمت پروتزانگشت سیلیکونی با مکانیکی و … متفاوت است

همجنین می توانید قیمت پروتز انگشت سیلیکونی که برای شما استفاده می شود را  در کلینیک ارتوتک به صورت نقد و یا چکی حساب کنید

:مرکز ساخت پروتز دست در اصفهان

کلینیک ارتوتک واقع در اصفهان، چهار راه هشت بهشت، هشت بهشت غربی، ضلع جنوبی خیابان، ساختمان سینا، طبقه 5؛ یک مرکز ساخت پروتز دست و پا در اصفهان است. در این کلینیک فوق تخصصی پروتزیست معروفی همچون حسین شاکردوست به مددجویان عزیز خدمت رسانی می کند. می توانید تمام خدمات مربوط به پروتز دست و پا را درآنجا دریافت کنید.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *