پروتز انگشت در اصفهان

پروتز انگشت در اصفهان:

پروتز انگشت در اصفهان و به طور کلی پروتز انگشت یکی از راه‌های جبران از دست دادن یک یا چند انگشت دست می باشد که کلینیک ارتوتک دارای کارشناسان ارشد در این زمنیه می باشد کمک حال شما بعد از از دست دادن انگشتانتان به دلیل:

  • تصادفات
  • بیماری‌ها
  • مشکلات مادرزادی

است. برای شما اصفهانی ها یا نصف جهانی های عزیز، پروتز انگشت می‌تواند یک راه کار بسیار عالی برای بهبود زندگی و حفظ اعتماد به نفس می باشد. ساخت پروتز انگشت قیمت ها و انواع مختلفی دارد که عبارت اند از:

  • پروتز انگشت با نیروی بدنی
  • پروتز الکتریکی
  • پروتز هیبرید

دلایل قطع و فقدان پروتز انگشت:

حوادث شغلی رایج ترین دلیل نقص عضو در دنیا و همچنین استان زیبا و تاریخی ما اصفهان می باشد. در بالا از عوامل مختلف قطع عضو صحبت کردیم اما طبعا رایج ترین دلیل قطع عضو در ناحیه انگشت حوادث کاری است همچنین مواردی نظیر سوختگی، تروما ها و… .

به دلیل عملکرد فوق‌العاده حائز اهمیت اندام فوقانی علی الخصوص انگشتان در فعالیت های روزمره سطح و کیفیت زندگی این افراد به شکل معنا داری تحت تاثیر قرار می‌گیرد. هم از جنبه زندگی فردی و هم در زمینه زندگی شغلی.

حال سوال این هست که از نظر فرایند توانبخشی چه اقداماتی برای این افراد قابل انجام است؟

پاسخ پروتز اندام مصنوعی است. پروتز به طور کلی به عضوی که جایگزین اندام از دست رفته در بدن می‌شود اطلاق می‌شود.

انگشت مصنوعی دست

در اندام فوقانی چه قطع عضو در ناحیه انگشت باشد و چه در نواحی بالاتر، دو نوع پروتز برای مددجویان اصفهانی دارای قطع عضو در نظر گرفته می‌شود.

  1. پروتز های زیبایی
  2. پروتز های فانکشنال(عملکردی)

پروتز های زیبایی همانطور که از اسم آن ها بر می‌آید هدف زیبایی را دنبال می‌کنند و از نظر فاکشنال چندان عملکردی نخواهند داشت.در مقابل پروتز های فانکشنال هدف عملکردی دارند و به عبارت ساده تر دارای حرکت می‌باشند. البته این دو دسته بطور کامل مرز مشخصی ندارند و به طور مثال فاکتور های زیبایی در پروتز های فانکشنال در نظر گرفته.

در مقاله پیش رو قصد داریم تا بطور انحصاری در مورد پروتز زیبایی انگشت مصنوعی صحبت کنیم.

نمونه پروتز انگش

پروتز زیبایی انگشت مصنوعی:

پروتز های زیبایی انگشت مصنوعی با عنوان پروتز سیلیکونی هم شناخته می‌‌شوند. پروتز های سیلیکونی علاوه بر درمان در صنعت سینما هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که بر می‌آید این دسته پروتز ها دو شاخصه اصلی دارند .

  1. سیلیکونی
  2. زیبایی

انگشت مصنوعی در اصفهان

پروتز سیلیکونی:

در ساخت این پروتز ها از سیلیکون بهداشتی استفاده می‌شود (همانند سیلیکونی که در ساخت پستانک کودکان بکار گرفته می‌شود). بدین ترتیب کمترین احتمال  آسیب یا حساسیت پوستی وجود خواهد داشت.از طرف دیگر سیلیکون به علت انعطاف پذیری در فرم گیری و سایر ویژگی های شیمیایی گزینه بسیار مناسبی برای ساخت اینگونه پروتز هاست.

پروتز زیبایی:

اما شاخصه دوم یعنی زیبایی. بطور خلاصه شامل رنگ مشابه پوست مراجع و ظاهر مشابه بخش های باقی مانده است.بطور کلی پروتز های زیبایی از روی اندام مقابل و یا اندام فردی که بیشترین شباهت را به فرد دریافت کننده دارد ساخته می‌شود. در رابطه با انگشت مصنوعی علی الخصوص در دست انگشت های دست مقابل بهترین گزینه هستند و معمولا به همین صورت ساخته می‌شوند. در رابطه با رنگ پروتز نیز رنگ با توجه به رنگ پوست فرد و طیف یابی پایه ساخته می‌شود.

رنگ آمیزی پروتز انگشت:

بطور کلی رنگ آمیزی به دوصورت کلی و در دو یا سه مرحله انجام می‌شود. با استفاده از الگو های گریم و یا رنگ های پایه روغنی. الگو های گریم رنگ های پایه معمولی را دارند که نزدیک به رنگ پوست خواهد بود. در مقابل رنگ های روغنی دارای انعطاف پذیری بسیار بالایی در هماهنگی با رنگ پوست دارند و با توجه به ترکیب رنگ های مختلف زنده تر به نظر می‌رسند. استفاده از هر یک از این شیوه‌ها به صلاح دید متخصص و همچنین درخواست مراجع بستگی دارد.

مراحل رنگ آمیری:

همانطور که گفته شد رنگ آمیزی پروتز در دو یا سه مرحله انجام می‌شود. ابتدا رنگ پایه پوست ساخته می‌شود و بعد از اماده سازی اولیه دو مرتبه رنگ آمیزی صورت می‌پذیرد. اگر می‌خواهید دلیل رنگ آمیزی ثانویه را متوجه شوید کافی است به دست خود نگاه کنید. آیا رنگ تمام قسمت ها مشابه هم است؟ در قسمت هایی به وضوح رنگ های هلویی یا سبز دیده می‌شود به علاوه رنگ پایه در برخی نقاط تیره تر و در برخی نقاط روشن تر است. بنابراین لزوم رنگ آمیزی ثانویه از ان جهت است که اگر رنگ اندام یکدست باشد چندان طبیعی به نظر نمی‌رسد.

خطای دید در رنگ آمیزی:

خطای دید و شاخص های اضافی از دیگر ملزوماتی است که جهت طبیعی تر جلوه دادن اندام مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال خال یا کاشت مو می‌تواند به طبیعی تر جلوه دادن پروتز زیبایی کمک می‌کند.

برای مشاوره تخصصی در زمینه پروتز انگشت مصنوعی می‌توانید با ما تماس بگیرید

پروتز انگشت

ناخن در پروتز انگشت مصنوعی:

سه شیوه در ساخت ناخن انگشت مصنوعی به کار گرفته می‌شود که از نظر هزینه نهایی و فرایند ساخت قالب متفاوت خواهد بود.

ناخن سیلیکونی:

ناخن های سیلیکونی ارزان ترین راه ساخت ناخن پروتز انگشت مصنوعی هستند در این روش در واقع جنس تمام انگشت سیلیکونی می‌شود اما در قسمت ناخن رنگ آمیزی ثانویه مشابه انگشتان دیگر صورت می‌گیرد.

پودر کاشت ناخن:

در شیوه دیگر ابتدای فضای قرار گیری ناخن در قالب اولیه تخلیه می‌شود و بعد از آماده سازی پروتز ناخن با استفاده از پودر های کاشت ناخن یا رزین های مربوط به این کار ساخته و جایگذاری می‌شود این مدل ناخن بیشترین شباهت به ناخن طبیعی اندام سالم را داراست.

ناخن های آماده:

در شیوه دیگر از ناخن های مصنوعی موجود در بازار استفاده می‌شود که نسبت به مدل سیلیکونی طبیعی تر به نظر می‌رسد اما به دلیل براق بودن نمایان است و عمدتا در بانوان قابل استفاده است.

در نهایت توانایی مالی مراجع و برخی شاخصه های تخصصی نوع ناخن پروتز انگشت مصنوعی را تعیین می‌کند. مثلا در صورتی که مراجع خردسال باشد ناخن سیلیکونی مناسب ترین مورد است چرا که امکان کندن ناخن های کاشتی با فرو کردن انگشت

نمونه پروتز انگشت دست

مصنوعی در دهان وجود دارد.

فرایند ساخت پروتز انگشت مصنوعی:

اول از همه در نظر داشته باشید که پروتز زیبایی بیشتر از اینکه یک فرایند درمانی باشد یک فرایند هنری است فلذا نیاز به صرف زمان و دقت بیشتری دارد.

مرحله اول:

ما در اصفهان از انگشت دانر (انگشتی که قرار است از روی آن پروتز انگشت مصنوعی ساخته شود قالب گرفته می‌شود این قالب گیری  با موادی دقیق صورت می‌پذیرد که تمام جزئیات اعمال شود.

مرحله دوم:

قالب سازی صورت می‌گیرد جزئیات برجسته می‌شوند و شاخصه هایی در قالب جهت گریپ(نگه داری پروتز روی اندام) ، ناخن و… اعمال می‌شود. و در نهایت قالب نهایی متناسب با نحوه انتخابی ساخته می‌شود.

مرحله سوم:

پروتز سیلیکونی ساخته می‌شود.

مرحله نهایی:

پروتز بصورت پرو روی دست بیمار قرار گرفته، رنگ آمیزی نهایی و کاشت ناخن صورت می‌پذیرد.

در چه سطحی از قطع عضو امکان استفاده از پروتز انگشت وجود دارد؟

اگر یک بند از انگشت قطع شده باشد امکان استفاده از پروتز انگشت مصنوعی وجود دارد؟ اگر انگشت به طور کامل (به اصطلاح عامیانه از بیخ) قطع شده باشد چطور؟ اگر چند انگشت قطع شده باشد؟ اگر قسمتی از کف دست هم از بین رفته باشد چطور و …

پاسخ تمام سوالات بالا و سوالات مشابه بیشتر مثبت است. انواع پروتز انگشت مصنوعی در سطوح مختلف قطع عضو قابل استفاده است. متناسب با سطح قطع عضو، نواحی باقی مانده شکل اندام مقابل و موارد دیگر پروتز قابل ساخت و استفاده است.

نمونه پروتز انگشت

سخن آخر

در اصفهان افراد قطع عضو از ناحیه انگشت می توانند با درخواست ساخت پروتز انگشت زندگی و ظاهر خود را بهبود بخشند و برای دستیابی به این مهم می توانید به ارتوپد فنی ارتوتک در اصفهان برای ساخت پروتز انگشت و همچنین پروتز دست و پا مراجعه کنید ما همراه شما هستیم تا همیشه🌹.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *